Giyin

2017 Modası Sen Mi Çirkinsin, Ben Mi?

23 Eylül 2016

Moda haftaları, 2017 yılında, bizleri neler beklediğini ufak ufak gösteriyor. Moda haftaları geçmişin tozlu sandıklarını açıyor ve 80’ler, 90’lar modasının en bedbaht dönemlerini 2017 çizgisine uyarlıyor.

2017 sen mi çirkinsin, yoksa ben mi?

Gerçekten bu soruyu sormak istemezdim ama 2017 Bahar moda haftası defilelerine baktığımda içimden gelen tek cümle bu oldu. Evet… Dedim ki ya benim moda zevkim öldü. Ya da bu moda akımları çok çirkin. İkimizden birinde bir yanlışlık var ama yanlış kimde henüz bulamadım. Belli dönemlerde modaseverlerin ezbere bildiği bir ritüel vardır. Moda eskiye geri döner. Bazen bu güzel sonuçlar doğurur. Bazense böyle takıp takıştırmış. Ne bulduysa giymiş. Modasını doğurur.

Çirkin 90’ların vatkalarının gelişini hatırlıyorum da işte dedim. 90’lardan çalınacak tek moda akımı bu! Ama bu yıl moda haftalarına bakıyorum da tüylü terlikler, her yerden çıkan fırfırlar, ev terliği olmuş sokak terliği, annemiz verse bu ne çirkin gözlük çerçevesi diyeceğimiz gözlükler… Her yerden çıkan takılar. Bunların hepsi bana Aysel Gürel’i hatırlattı.

Peki, sevdim mi?

Parçaları tek tek ele alırsam bazılarını evet ama resmin bütününe baktığımda giderek çirkinleşen bir moda var. Bu kadar kitsch görüntüler her ne kadar fotoğrafik dursa dahi gerçek giyim sanatında üstümüze yakışmıyor.

 

moschino2017 prada gucci2017

robertocavalli

Comments

You Might Also Like