Keşfet

Boğazın İncisi Beykoz’da Bir Gün

19 Mart 2016

Geçtiğimiz hafta sonu Beykoz Belediyesi ve Şehrin Lezzetlisi ile kalabalık bir ekip olarak Beykoz, Polonezköy ve Riva’yı keşfe çıktık. Doğa ile iç içe olduğumuz bugünde lezzetli yerler tabi ki keşif rotalarımızda yer aldı.

Anadolu Yakası’nın en özel semtlerinden olan Beykoz,  konumu ve semt insanı ile sıcak, samimi… Hepimiz İstanbul’un o yorucu iş hayatında, metropol kent yorgunluğundan kurtulmak için doğa ile iç içe olmak istiyoruz. Bir ağaç gördüğümüzde bir deniz kokusu kokladığımızda da mutlu oluyoruz. İşte İstanbul’da tatil tadında bir gün geçirmenizi sağlayacak Beykoz’da huzurun adresi semtlerimizden. Her yıl yaptığı Kiraz Festivali ile tanıdığımız Polonezköy rotamızın ilk noktası oluyor.

green-house-park-hotel-kahvaltı (2)

Polonezköy’de Kahvaltı

Bilenlerin birkaç kez gittiği meşhur köy kahvaltısı duraklarından Polonezköy’de bizim tercihimiz Cumhuriyetköy’de yer alan Green House Park Hotel oldu. Ormana bakan manzarası ve havuzlu açık alanı ile oldukça güzel bir otel, kahvaltısının lezzeti de bir o kadar güzeldi. Serpme sunuma ek özel kahvaltı tabakları servis ediyorlar. Yanında tercih ederseniz menemen de ekleyebiliyorsunuz.

maris-house-kahvalti

Karnımızı güzelce doyurduktan sonra rotamızı Poloneköy’ün bir başka restaurantına çeviriyoruz. Yine burası da doğa ile iç içe… Alabildiğine yeşillik olan bahçesine karşı organik bir köy kahvaltısı edebileceğiniz ikinci lezzetli mekanlardan Mari’s House Cafe‘de kahvaltı serpme olarak sunuluyor. Burada misafirler eve gelen konuklar gibi ağırlanıyor. Tabiri caizse nazınız da geçiyor. Yani canım ıspanaklı börek çekti dediğiniz anda mutfakta o börek sizin için pişiriliyor. Burada kahvaltı etmek isterseniz fiyatı 40TL.

polonezkoy-cam-sanat-evi

Polonezköy’de Cam Sanatı

Polonezköy’de doğa turları yapmanın yanı sıra Cam Atölyeleri’nde kendi cam boncuklarınızı yapabiliyorsunuz. Polonezköy Cam Sanat Merkezi ve Beykoz Cam Ocağı, cam sanatına ilgi duyanların muhakkak uğramaları gereken rotalardan. Özellikle Polonezköy Cam Sanat Merkezi‘nde vaktiniz varsa nazar boncuğunun nasıl yapıldığını öğretiyorlar. Burada kendi cam boncuğunuzu yapmanın bedeli 10TL.

Polonezköy’de Nereler Gezilir?

zosia-rizi-ani-evi-polonezkoy-6

Zofia Rızı Anı Evi

Mari’s House Cafe’nin arka bahçesinde kalan Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açık. Bu evde köy ve aileyle ilgili fotoğraf ve dokumanlar toplanmış. Zofia Rızı Anı Evi, babası Wincenty Rıżı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiş ve Rızı ailesinin evi köydeki en gösterişli evlerden birisiymiş. O dönemin tipik Polonya köy evi mimarisini sergileyen bu ev, orjinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Köyü ziyaret eden turistlerce övülür, yemyeşil bahçesiyle herkesi büyülermiş. Bizi de aynı şekilde büyüledi.

Kelebak-ciftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Güzellikleri ile bizleri büyüleyen Kelebeklerin dünyasına ve onların yaşam alanlarına keyifli bir bakış atabileceğiniz bir yer İstanbul Kelebek Çiftliği… Kelebeklerin pupodan, tırtıla dönüş hali ve ardından muhteşem güzellikteki kanat çırpışlarını seyretmenin keyfi bambaşka 1 günlük ömrü olduğu söylenen bu narin yaratıklar hakkında aslında çok az şey bildiğiniz ve yanlış bilgilerle yaşadığınızı bu çiftliğe geldiğinizde öğreniyorsunuz.Şaşırtıcı özelliklere sahip olan Kelebekler’in oldukça fazla çeşidi olduğunu hatta bazılarının kanatlarının bir savunma görevi gördüğünü burada şaşkınlıklarla öğrendik. Hatta anormalin üstünde ölçüye sahip yaklaşık 30cm’lik kelebek çeşidini de bu çiftliklte görebiliyorsunuz.

riva-kalesi

Riva Kalesi

Beykoz’un Riva ilçesinden adını alan ve 1500’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen Riva Kalesi, Karadeniz’in Anadolu sahilinde, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır. Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argo gemicilerinin lideri İason’un burada demir çapayı aldığı ve bu nedenle Bizans İmparatorluğu Dönemi’nde bölgeye Ancyranum denildiğini ve burada bir kilise kurulduğu bilinmektedir. İnanılmaz bir manzarayı kucaklayan kale tarihi kalıntıları ile de ilgi çekicidir.

polonezkoy-alısveris

Eski Rum Kalesi Yoros Kalesi

Doğu Roma Döneminden kalma kale, Yoros. Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun yıllar onlarında yönetiminde kalmıştır. Kalenin kapladığı alan İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin kapladığı alandan çok daha büyüktür. Buradan manzaraya baktığınız anda bütün İstanbul’u ayaklarınızın altında hissedebiliyorsunuz.

Polonezköy’de Alışveriş

Polonezköy çarşı içinde açık tezgahlarda pek çok hediyeli eşya satılıyor. Aksesuarlar, arı sütünden ürünler ve köy halkının organik yiyeceklerden alabilirsiniz.

beykoz-ızgara-balık-eniyibalıkrestaurant

Beykoz Izgara Balık

Polonezköy gezimizin son rotasını Beykoz’un meşhur balıkçısı Beykoz Izgara Balık olarak belirlenmişti. Acıkan midelerimizi bayram ettirecek lezzetteki mekan büyüleyici bir İstanbul manzarasını kucaklıyor. Beykoz Izgara Balık, son derece salaş bir restaurantlardan ağaç kavuklarından hazırlanmış masaları ile atmosferine önce bayılıyorsunuz. Ardından gelen lezzetlere başlangıç olarak tercihim balık çorbası oluyor. Hafif ve balık tadını çok fazla almadığım çorba son derece lezzetliydi. Ardından ortaya nefis yeşil salatamız, kalamar ve paçanga böreği tarzı balıklı böreğimiz geliyor. Kalamar yerken ağzınızda dağılıyor. Börekte keza aynı lezzette eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Ardından hamsi tava ve istavrit kızartmalarımız geliyor. Her şey mükemmel…  Kesinlikle Beykoz’a yolunuz düşerse uğrayın derim.

Comments

You Might Also Like