Giyin

Dövme Hikayesi

28 Nisan 2018

Dövme yaptırmak isteyenlere tavsiyelerim!

Dövmemle ilgili çok soru geldiği için bu yazımda stilimden çok dövme hikayeme yer vermek istedim. En çok merak edilenlerle başlayayım. :) İlk dövmem ve yaptırdığımda evet, acıdı.

Dövme Yaptırmak isteyenler için tavsiye: Horoz Tattoo

Dövme yaptıran herkes bilir, acısız güzellik olmaz. Bu yüzden de bazı tercihleri yaparken sonuçlarına katlanmak gerekir. Ben, dövme yaptırma konusuna geç karar veren birisiyim. Bu kararımı geç vermiş olmaktan da oldukça memnun, çünkü yaşınız ilerledikçe fikirleriniz değişiyor ve tam olarak istediğiniz dövme desenini daha erken yıllar karar veremeye biliyorsunuz. Öncelikle yaptırdığım yer hakkında sorulara cevap vermek isterim. Bakırköy’de yer alan Horoz Tattoo‘da, dövme sanatçısı Tolga Uçağı’ya yaptırdım. Yaptırmak isteyenler için gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Herkesin en büyük sorunu iyi bir dövme salonu bulamaması… Gerçekten bu kadar fazla revaçta olunca dövme sanatçısı bulmak zorlaşıyor, onun için tavsiyelerin ne kadar önem kazandığını biliyorum. Tolga, senelerdir bu işin içinde olduğu için dövme sanatı konusunda uzmanlaşmış birisi…

Dövmenin kalitesi, çizim tekniği ve dövme sanatçısının vücudunuza çizerken gösterdiği özen çok önemli. Ufak bir hata desenin bozulmasına neden olabiliyor, çizim esnasında sizin yaptığınız anlık hareketleri fark etmeli ve sizin istediğiniz deseni doğru anlamalı.

Vücudunuzun her bölgesine yaptırabilirsiniz. Bazı bölgeler daha az acıyan bölgedir. Ben uzun zamandır göğüs ortası bölgesine bu deseni yaptırmak istiyordum. Bölge konusunda en zor bölge olarak adlandırılan yere yaptırdım, saat olarak 3 saatte yakın sürdü ve 2 seans sürdü. Acıya dayanıklılığınız iyiyse siz, tek seansta bitirebilirsiniz.

Dövme Bakımı

Dövmenizi yaptırdıktan sonra onun hızlı iyileşmesi için bazı bakımları ve temizlikleri yapmanız gerekir. Öncelikle dövme yaptırdıktan sonra suya değdirilmez gibi bilgileri kulak arkası yapın. Bana yaptırdıktan sonra yıkayabilir, banyo yapabilirsin önerisinde bulundular. Dövmenizi yaptırmanızın ardından kısa süreli kusma yaşar, onun için yıkayarak temizlemeniz hızlı iyileşmesini sağlar. Dövme olsada netice yapılan bölge yara oluyor. Onun için yaranın hızlı iyileşmesini sağlayacak bakımlar uygulamanız ve o bölgenin kuru kalmamasını sağlamanız gerekir. Bakımı ile ilgili dövmecimin tavsiyesi ile ben lavanta yağı ve zeytin yağı ile bakımını yaptım. Hızlı iyileşmesine oldukça yardımcı oldu. Yağı kuru kalmaması için her bir-iki saatte bir yenileyerek 15 gün rutin kullandım. Nefes almaması gerektiği için sera streç ile sarmanız gerekiyor. Bu en zor kısmı çünkü onu sarmak ve öyle günler geçirmek zor, ben ilk 5 gün uyguladım ardından sadece yatarken kurumaması için kullandım. Dövmemin deseni en çok gelen 2. soru :) geyik sanan çok var ama değil. Ağaç dalları ile gül şeklinden oluşmaktadır. Dallar üçgen geldiği için geyik boynuzunu anımsatıyor. İlk dövmeden sonra gerisi gelir derler. Ben yaklaşık 1 sene önce yaptırdım. Sanırım ikinci içinde yola düşmek gerek. :) Sorularınız olursa bana @rookieicon instagram hesabımdan yazabilirsiniz.

Fotoğraf – Emrah Sevim

Bluz – Top & Pantolon – Pants Topshop

Mini Çanta – Mini Bar Forever New

Ceket – Coat Stradivarius

Yüzük – Ring H&M

Bot – Boot 38numara

Comments

You Might Also Like