Keşfet

Galeri Arter’de Güney Doğu Asya

25 Aralık 2014

Ocak ayının 4’ne kadar Arter Galeri’de gezilebilir olan “Göçebe Bakış, Güneydoğu Asya” güncel sanat sergisi, sanata ne kadar dahil olunursa, sanatın o kadar güzelleştiğini kanıtlıyor.
Tüm gelerinin içine yayılan sergi’de her katta sanatın içine girebiliyor, hatta deneyimleye biliyorsunuz. ‘Göçebe Bakış’ sergisi, Tayland, Filipinler, Singapur, Myanmar, Kamboçya, Vietnam ve Malezya’dan 36 sanatçının 40’tan fazla yapıtı yer veriyor. Bu serginin amacı bölgelerin sanatsal üretiminde sıklıkla yer alan biçimlere, malzemelere, kavramsal yöntemlere ve estetik kodlara yer veriyor. Bölgenin güncel kültürüne ve Güneydoğu Asya toplumlarında ayrışmalara neden olan gerilimlere dair eleştirel bir bakışta sunan sergide, özellikle bölgenin çağdaş sanat üretiminde merkezi önem taşıyan “birey” ve “toplum” kavramlarına ilişkin çoklu bakış açılarını tartışmaya açmayı amaçlıyor. Böylelikle, bölgenin sanatında 1970’li yıllardan bu yana gelişen sanatçının çoklu perspektifleri aynı anda benimseyebilmesine yönelik kendine özgü bir dünyaya bakış biçimini sanatseverlere sunmuş olacak.

Güneydoğu Asya’nın çağdaş sanat üretiminde önemli bir yeri olan etkileşime ve katılıma açık yapıtlar izleyiciyi çağırıyor, davet ediyor ve izliyici katılımını bekliyor.

Serginin giriş kapısından içeri girdiğinizde pinpon oynayan sanatseverlerle karşılaşıyorsunuz. Bir yandan da piyano sesleri geliyor. Üst katlara çıktığınızda bir okul sınıfı ve taç takma alanıyla karşılaşıyorsunuz. Her eser olmasa da bazı eserlerde performans sergilemek serbest. Geri kalan işler ise  özel olarak üretilmiş yerleştirmeler, videolar, ses işleri, fotoğraflardan oluşuyor. Oldukça başarılı eserlerin olduğu bu serginin süresi bitmeden gezin.
arter-galeri-guneydogu-asya (1) arter-galeri-guneydogu-asya (4) arter-galeri-guneydogu-asya (5) arter-galeri-guneydogu-asya (6) arter-galeri-guneydogu-asya (7) arter-galeri-guneydogu-asya (8) arter-galeri-guneydogu-asya (2)
arter-galeri-guneydogu-asya (3)
Adres: Arter İstikla Caddesi üzerinde yer alıyor No 211
Sergi’de 18 Eylül’den 04 Ocak 2015 tarihine kadar gezilebilir.
Comments

You Might Also Like