Tanış

Giti Numa sergisi GaleriBu’da!

20 Mart 2015

İlk kişisel sergisi olan Gîtî Nümâ ile İzgi Özant, GaleriBu’da sanatseverle buluşuyor. Siz de benim gibi bir sanat aşığıysanız genç sanatçının insanlara olan ilginç bakış açısını yansıttığı sergisini muhakkak gezin.

Galata’da manzarasıyla kendine hayran bırakan sanat galerisi, Galeri Bu, yeni sanatçıları bizlerle buluşturarak genç yeteneklerin tanınmasında öncü bir rol üstleniyor. Geçtiğimiz ay çok başarılı işlere imza atan Özgür Demirci, çalışmalarının ardından bizleri hayal dünyasını tuvallere döken İzgi Özant ile tanıştırıyor. “Gîtî Nümâ” ismini verdiği ilk sergisi ile benim kalbimi çalan sanatçının çalışmalarının ilham kaynağı insanlar oluyor.

Serginin ilk katında bizleri sanatçı şu sözlerle karşılıyor.

“Anlamlı insanlara bakıyorum. Anlamlı hikayelere. Anlamlı olmaları için bir sebep ve sebepleri oldukça var olanlara. Geçmişin,  yüzlerce  hatta binlerce yılın izini taşıyanlara. Sonra bakışlarını okuyorum. Alt yazı geçermişcesine nasıl hissettiklerini anlamaya çalışıyorum. Hayatın neden böyle geliştiğini sorguluyorum. Merak ediyorum, engel olamıyorum kendime… En derinine inmek istiyorum her şeyin. Olmamış bir şeyler var gibi hissediyorum, düşünüyorum. Ardından soruları resmediyorum. Benim, bizim, onların, hatta ‘O’nun sorularını anlamaya çalışıyorum”.

Bana çalışmaları ile Merve Morkoç’u andıran İzgi, gelecek için umut vaat ediyor. Farklı bir sanat dili ve tarzı olan İzgi’nin 3 boyutlu çini boya tekniğiyle yaptığı işleri hayranlık verici… Üst katta ise biraz sistemin kadına dayattığı dini semboller üzerinde kafa yoran sanatçı, önemli kadın figürleri olan Audrey Hepburn, Marilyn Monroe ve Kleopatra’yı kara çarşafla sararak. Kadının, cinsel bir obje gibi görünmesini eleştiriyor.


*Sergi 13 Mart’dan 05 Nisan’a kadar gezilebilir. 

Adres: Şahkulu Mah., Serdar-ı Ekrem Sok. No:11, Galata/Beyoğlu 
Telefon: 212 243 9193 
Comments

You Might Also Like