Gez, Giyin

İstanbul’da Turist Olmak

29 Ağustos 2014

İstanbul hareketli tavrı ile zamanın hızlı aktığı şehirlerden. Burada geziyorsanız vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Otantikliği yarı bozulmuş yarı bozulmamış semtlerinde her şeyi bulmak ve görmek mümkün tabi İstanbul’da gezeceksiniz en eklektik olan semti Sultanahmet’i keşfetmenizi tavsiye ederim. Bizde bugün arkadaşım ile bir günlüğüne turist oluyoruz. Rotamızı ilk Sultanahmet Meydanı, meydanda bulunan ilk dikkatini görkemli mimarisiyle Alman Çeşmesi çeker.

sultanahmet-haydarpasa-istanbul (7)

Eğer ona biraz yakından bakarsanız, tavanın özel işlemesini fark edip hayranlıkla izleyebilirsiniz. Sonrası rotanımızı uzun sütun heykel Dikilitaş‘a çeviriyoruz. Antik bir Mısır taşı olan bu sütün, Mısır firavunu III. Tutmosis tarafından yaptırılmış. Bu kadar tarih yeterli diyerek ara sokaklarını keşfediyoruz. Cankurtaran’ın ara sokaklarında tur atarak. Küçük Ayasofya’nın bahçesinde mola verip, bir çay yudumluyoruz.

sultanahmet-haydarpasa-istanbul (9)

Sonrası alışveriş için en çok gezilen  Sultanahmet Camisi’nin arkasında ki Torun Caddesi üzerinde yer alan Arasta Bazaar‘ı geziyoruz. Burada çini sanatının en güzel ürünlerini, kilim-halıları, hamam ürünleri olan peştemal, havlu, sabun bulabileceğiniz gibi ümitasyon (fake bag) çantalarda bulabilirsiniz. Birebir taklit edilen çantaların Celine, Louis Vuitton gibi pek markanın son model tasarımlarını satın alabilirsiniz.

Sultanahmet’i gezdikten sonra buradan yapılacak en keyifli turu yapıyoruz vapur ile diğer yakaya geçmek simit çay, yanında İstanbul manzarası ve varış rotamız Moda.

sultanahmet-haydarpasa-istanbul (10) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (8) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (3) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (14) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (16) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (2) sultanahmet-haydarpasa-istanbul (1)

 

Kısa Üst/Crop Top Miso

Pantolon/Pants Topshop

Mont/Coat Koton

Bez Ayakkabı/Sneakers Vans

Çanta/Bag H&M

Bilkelik/Bracelet Rookieaccessory

Yüzük/Ring H&M

Comments

You Might Also Like