Keşfet

İstanbul’un cuisine’si Dai Pera

22 Aralık 2015

Vintage ruhu ile tasarlanmış butik restaurant Dai Pera ile tanışın. Nostaljik fotoğraflarla süslü duvarların hikâyelerine dalıp, yarı retro yarı vintage tabak ve masa örtülerine âşık olacağınız İstanbul’un tam bir İstanbul mutfağı resraurantı olan Dai Pera Taksim’de yeni gözde mekânım.

İstanbul gibi çok renkli bir şehirde yolda yürürken bir yeri keşfetmemeniz mümkün olmuyor. Bugün bende belki yıllardır sürekli olarak kullandığım Yeni Çarşı Caddesi’nde cici bir mekân keşfettim.  İçeri girdiğimde ananemin evine girmişim hissi veren dekorasyonuna büyülendiğim Dai Pera’nın işletmecisi Dilek Hanım ile tanışır tanışmaz ilk sorum ne zaman taşındınız oldu. Biraz sohbet edince aslında 6 senedir aynı dükkânda misafirlerine hizmet verdiğini öğrendiğimde kendime kızdım nasıl bu kadar sık kullandığım bu caddede bu cici mekanı görmem diyerek…

Dilek Hanım’la biraz daha uzun sohbet edince bu algının tüm müşterilerinde olduğunu öğrendim. Bu bir mekân için kötü bir şey olsa da Dilek Hanım olmadığını açıklıyor. “Kapıdan giren misafirlerimiz için durum biraz daha büyüleyici hale geliyor. Çünkü her gelen yeni bir yer keşfetmiş hissi ile evlerine dönüyor ve bu duygu bizi çok mutlu ediyor.” Diyerek durumun onlar için ne kadar heyecan verici olduğunu anlatıyor.

Dai Pera, gelen konuklarının damaklarına hitap etmekten çok ötesini hedefleyen bir mekân her konuk onlar için bir misafir nasıl ki evinize gelen misafiri özel ve zengin ağırlamak istersiniz. Dai Pera’da işini bu tutku ile yapıyor ve bu ağırlama hissiyatını konuklarına geçiriyor.

İstanbul Mutfağı’nın lezzetleri ile süslü Dai Pera

Dai Pera mutfağı, konumdan ilham almış gibi sanki… Taksim’in en eski ve tarihi sokağında yer alınca mutfakta bu sokağın insanlarından ilham almış. Egeli, Rum, Yunan, Ermeni, Arnavut ve İstanbullu bir mutfağa sahip Dai Pera’nın mutfağına İstanbul mutfağı benzetmesini yapmamız yanlış olmaz. Anadolu’nun o baharatlı, o et kokan menülerinden biraz sıyrılıp Ege havası almak, Rum mezelerine doymak ve belki bir Arnavut klasiği yemek isteyenler için birbirinden lezzetli zengin bir menüye sahip. Menüsünü elinize alınca aklınızı biraz karıştırıyor. Ne yiyeceğinizi bilemiyorsunuz. Bu hissiyatta şimdi bunu deneyim bir daha ki gelişimde de bunu yerim dedirtiyor.

Meze ve ara sıcak konusunda zengin bir menüye sahip Dai Pera’nın aklımda kalan lezzetleri; fırınlanmış tahinli bal kabağı, körili börülce, midye pilaki, pırasa köftesi, kadayıfta karides bunlardan muhakkak denemelisiniz.

Benim tavsiyem meze ve ara sıcaklarla karnınızı doyurmamanız ana yemekleri de bu lezzetler kadar iddialı… Bunlardan benim favorilerim; Yunan usulü musakka, parmesanlı keşkek üzerine tavuk but, Dai Pera’nın ballı bonfilesi.

Yemek konusunda bu kadar detaycı olunca içki konusunda da aynı özeni gösteriyor Dai Pera. Yerli şarap kavlarında yıllanmış veya farklı gövdeli şarapları bulunduruyorlar. Bunun yanında bir de Türkiye’nin belki de aşk yaşayabileceğiniz nadir şehirlerinin şaraplarına da yer veriyorlar. Her yaz, aşkla gittiğim Bozcaada’nın şarapları gibi… Bozcaada şaraplarını özlediğinizde adresiniz Dai Pera olabilir.

dai-pera-istanbulda-kokteyl-barDai Pera’da lezzetli bir kokteyle ne dersiniz?

İstanbul’da birçok mekân olunca iyiyi-kötüyü ayırt etmekte zorlaşıyor. Lezzet konusunda az çok menüde bir şeyleri yakalayabilsekte kokteyl konusu gerçekten yakalanması zor tatlardan oluyor. Bir kokteyl ya çok güzeldir ya da çok kötü. Ortası yok. Böyle olunca iyi bir kokteyl mekânı bulduğunuzda aman barmeni gitmesin diye dua ediyorsunuz. Dai Pera’nın barmeni Barış’ta o sayılı barmenlerden lezzet, kokteyl oranları ve doğal lezzet karışımları ile hazırladığı her kokteylini zevkle içebilirsiniz. Her mevsim değişen mevsime özel kokteyllerini seveceğiniz gibi klasik alıştığınız Long Island, Mojito gibi kokteylleri denerken de pişmanlık duymayacaksınız.  Kış için sizlere kokteyl önerim Hindibağ aromalı rom eşliğinde hazırlanan kokteyleri.


Adres: Yeni Çarşi Caddesi No. 54, Galatasaray, Beyoglu

Telefon: 212 252 80 99

Comments

You Might Also Like