Keşfet

İstanbul’un Tarih Kokan Semti Balat

09 Ağustos 2016

Dar uzun sokakları, Arnavut yolları ve cumbalı evleri ile bizleri tarihe yolculuğa çıkaran Balat’ta zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

İstanbul’un her mahallesi, semti özel… Ama bir semti var ki o çok daha özel. Tarihi Balat semti, Haliç kıyısında Ayvansaray ve Fener arasındadır.  Yahudi evlerinden kalan en güzel örnekleri ile tarihi kucaklayan bu semt. Son zamanlarda açılan yeni mekanları ile İstanbul’un trend rotalarında biri olmaya aday!

Son zamanlarda açılan kafe ve restoranları ile dikkatleri üzerine çeken Balat semti benim de uğrak semtlerimden bir… Henüz Karaköy’ün popüleritesine ulaşama da burada sizi etkileyecek çok fazla mekan var.

balat-sokaklariFotografik Balat sokakları

Genel olarak fotoğrafçıların uğradığı renkli, cumbalı sokakları ile meşhur Balat’ın ara sokaklarını, geldiğinizde muhakkak gezmelisiniz. Profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok! Akıllı telefonunuz yardımıyla harika kareler yakalayabilirsiniz.

Balat sokaklarında tarihin izleri

Balat İstanbul’un en eski semtlerinde olduğu için burada yüzyıllık yapılar ve önemli tarihi binalarda yer alıyor.

Başlıca görmeniz gereken tarihi yapılar; Fener Rum Patrikhanesi olarak da bilinen İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi, Ahrida Sinagogu, Ferruh Kethüda Camii, Kariye Müzesi, Fethiye Müzesi, Agora Meyhanesi , eski adıyla Çıfıt Çarşısı şimdinin Balat Çarşısı

fener-rum-patrikanesi

Fener Rum Patrikhanesi

İstanbul’un fethi edildiği yıllarda hiç el sürülmeden günümüze gelmiş bir tarihi yap, dış dizaynı kadar iç dekorasyonu ve avizeleri dikkat çekici

Ahrida Sinagogu

Kürkçü Çeşme Sokağı’nda yer alan sinagog, 15. yüzyılın başlarında yapılmış. Ahrida Sinagogu ve diğer sinagogları ziyaret etmek isteyenlerin güvenlik nedeniyle önce hahambaşılığını arayarak, 0212 244 19 80 numaraya kimliklerini fakslaması ve randevu alması gerekiyor. Ahrida Sinagogu’na ise izinli olsanız da saat 10’u geçirirseniz giremiyorsunuz; yapıyı gezdiren Korin Hanım’ın vetosuyla karşılaşabilirsiniz.

Ferruh Kethüda Camii

Ayvansaray Mahallesi, Mahkeme Altı Caddesi, üzerinde kalan Ferruh Kethüda Camii, 1562-63 tarihinde inşa edilmiş.  Mimar Sinan’ın eseri olan cami, Osmanlı döneminde Balat Tekkesi adıyla da ünlenmiştir.

Kariye Müzesi

Eski bir kilise olan şimdilerde tarihi bir müzeye çevrilen Kariye Müzesi, Apsis Palaiologos’lar döneminde yapılmış. Mermerleri ile ünlü yapı içinde Bizans dini resim sanatından mozaik ve fresko süsleme teknikleri oldukça yaygın olarak kullanılmış.  Kariye’de de her iki süsleme tekniğini bir arada görebilmekteyiz. Dış narteks esas olarak İsa’nın yaşamını, mucizelerini, iç narteks ise Meryem’in yaşamını anlatan, mozaik sanatının şaheserlerinden sayılabilecek, birbirlerini takip eden muhteşem sahnelerle bezenmiştir. MüzeKart ile ya da 30TL’ye giriş bileti alarak gezebilirsiniz.

Fethiye Müzesi

Bizans döneminde kalma yapı o dönemlerde kilise olarak kullanılmış. İstanbul’un fethinden sonrada cami çevrilmiştir. Kilisenin duvarları XIV. Yüzyılın eşsiz mozaikleri ile süslüdür. 1938-1940 yıllarında onarıldıktan sonra müze olarak Ayasofya Müzesi’ne bağlı bir birim haline getirilmiş. MüzeKart ile ya da 5TL’ye bilet alarak gezebilirsiniz.

Agora Meyhanesi

1890 yılında günümüze kalan ve tarihi bir yapıya sahip Agora Meyhanesi, ismine şarkı yazılmış nadide meyhaneler-dendir.

Moğol Kilisesi

Moğolların Azize Meryem Kilisesi ‘nin bilenen bir adı daha var oda Kanlı Kilise, Osmanlı döneminde camiye çevrilen Ortodosk kilisesi günümüzde ibadete açık. Kanlı Kilise denmesinin hikayesi de ilginç İstanbul Müslümanlar tarafından ele geçirildikten sonra Fatih tarafından verilen üç günlük yağma sırasında özellikle Fener bölgesinde çok şiddetli çatışmaların yaşandığı rivayet edilir. İstanbul’un en dik yokuşu sayılan bu kilisenin civarında oluk oluk akan Ortodoks kanı Haliç’e karışmış ve bu nedenle kilisenin bir diğer ismi Kanlı Kilise olarak kalmıştır.

fener-rum-lisesi-balat

Özel Fener Rum Lisesi

Balat sokaklarında mimarisi ile en dikkatinizi çekecek yapı Özel Fener Rum Lisesi. Hem ortaokul hem lise olan bu tarihi binanın görkemine biz büyülendik. Bir de içini gezsek nasıl bir etki ile çıkardık bilmiyorum ama burada okuyan çocukları çok şanlı görüyorum.

Balat’ta nereler gidilir?

Balat küçük bir semt olmasına rağmen vaktin nasıl geçtiğini anlayamadığınız bir semt… Her yer de tarihi binaların olmasının etkisi ile sokaklarda kaybolabiliyorsunuz. Tarihi dokusu ile birlikte son zamanlarda renkli ve Karaköy’den alıştığımız tarzda mekanlarda buraya açılmış misafirlerini bekliyor. O kadar renkli mekanlar var ki hangisine oturacağınızı şaşırıyorsunuz. Benim burada favori mekanlarım; Cafe Naftalin, Cooklife Balat, Cumbalı Kahve, Derviş Baba Deliler Abdallar Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi, Tin Balat.

balatta-nereler-gezilir

Balat’ta tatlı ve lezzetli mekanların yanı sıra ikinci el vintage dükkanlar ile antikacılar çok sayıda var. Her gezdiğinizde bir hasat sesi ile karşılaşabiliyorsunuz. Belli günler antikacılar içinde açık artırmalar oluyor. Bu açık artırmalara katıldığınızda çok uygun fiyata antika bir eşyaya sahip olabiliyorsunuz. İkinci karşılaşacağınız dükkanlar ise vintage mağazalar… Moda eskiye özlem duydukça biz de kendimizi bu ikinci el mağazalara atıyoruz. Siz de eski kıyafetleri seviyorsanız Balat’ta uğramanızı tavsiye ediyorum. Buraların popüler vintage mağazaları; Kulis, Rag’n Roll. 

Balat’ın Lezzet Durakları

balat-naftalin-cafe

Cafe Naftalin

Mekan tam bir kedisever. Kahveleri ve limonatasını öneriyorum. Kahve menüleri zengin, bilmediğiniz kahveyi içmenizi istemeyen mekan sahibesi ise çok tatlı damak tadınızı öğrendikten sonra kahve önerilerini veriyor.

cooklife-balat

Cooklife

Cooklife dergisinin Balat’taki mekanına girdiğiniz anda aşık olabilirsiniz. Dekorasyonu masaları oldukça güzel, kahvaltılarının da methi etrafta ve tatlılarında da gözünüz kalabilir.

cumbalı-kahve-balat

 Cumbalı Kahve

3.dalga kahveseverlerin uğraması gereken bir durak Cumbalı, mekanın sahibi çok konuşkan küçük ama sevimli bu mekanda kahve çekirdekleri önemli sıcak ya da soğuk tercihiniz ne olursa olsun yöresel çekirdek kahve içmelisiniz.

dervişbaba-abdallarmeczuplarbalat-cafe

Derviş Baba Deliler Abdallar Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi

Burayı keşfettiğimde önce ismine vuruldum. Bu nasıl güzel bir ad öğle… Mevlana gibi herkesi çağırıyor. Bahçesi huzur dolu masalarının cini desenlerine de aşık olunası.

Tin Balat

Küçük ama sevimli dekore edilmiş Tin Balat’ta iyi kahve çekirdekleriyle yapılmış lezzetli kahveler içebilir ya da sabah harika bir kahvaltı edebilirsiniz. Kekleri de şahanedir.

Comments

You Might Also Like