Tanış

İşte Benim Zeki Müren

16 Aralık 2014
Yılların eskitemediği ölümsüz sanatçı Zeki Müren, Taksim’de bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat’ta tekrar doğuyor. Sanata, müziğe ve modaya katkıları ile bir devrin sanatçısının dünden kalan hatıralarına bakmak sizi oldukça etkileyeceğine inanıyorum. Yıllarla değişen yüzü ama hiç değişmeyen müzik aşkı ile Zeki Müren o döneme o kadar çok şey katmış ki bunları görüp ilham almamak mümkün değil.
İki kattan oluşan sergiyi ilk üst katından başlayarak gezmenizi tavsiye ederim. Üst katında sizi önce onun kendi tasarladığı kostümler sizi karşılıyor. Kendi el çizimleriyle tasarladığı kostümlerine hayran kalmamak mümkün değil.
zeki-muren

zeki-muran-t-platform-sahneZeki Müren, şarkılarıyla oynadığı filmleriyle hep aklımıza kazıdı kendini. Adeta güneş gibi doğdu. Tam anlamıyla sanat aşığıydı. Gezmeyi, keşfetmeyi yeni ülkeler görmeyi çok severmiş. Tam bir Marilyn hayranıymış. İlk Amerika seyahatinde mezarlığını görmeye gitmiş. Ve ona tek bir sarı gül götürmüş. O kadar kırmızı gül içinde neden sarı sorusuna “belki sarı bir güle benzediği için” cevabını vermiş.   Sahne konusunda çok titiz olan Zeki Müren afiş bölümlerini de kendi tasarlayıp yaptırılması için verirmiş. Gazinolarda alışık olduğumuz uzun podyumu ilk o tasarlamış. Karadan denize uzanan bir iskele gibi sahneden seyircilerin arasına “T” biçimli platform sahne  Zeki Müren’in yeniliklerinden biriydi.  Sahne kostümlerine de özenen Zeki Müren, beyaz ve renkli fraklar, papyona takılan küçücük inciler, aynalı yakalar, yakadan sarkan ampullü çiçekler  ve unutulmaz kostümü “Uzaydan Gelen Prens” 1974 ilk kez giyen sanatçı ona uyumlu olması için apartman topuklu ilk çizmesini yaptırdı. Fotoğraf çekilmeyi seven sanatçı her yıl objektif karşına geçerek bir poz çekilirmiş. Sergini her yerine yayılan bu fotoğraflar önünde Zeki Müren’miş gibi poz vermenizi tavsiye ederim.

zeki-muren-fotograflari

modern-sezar-zeki-muren

Zeki Müren tam bir deniz aşığıymış. Her Antalya’ya gidişinde kendini serin sulara bırakırmış. 1968 yılında O Ses dergisi için Side sahillerinde Modern Sezar olarak pozlar vermiş. En büyük hayali Aspendos’ta şarkılar söylemekmiş. Bu dileğini paylaşınca Antalyalılarında istediğinin bu olduğunu anlamış. Kalp kalbe karşı olunca bir günde 5 bin imza toplanmış ve Zeki Müren’in konser hayali gerçek olmuş. Mahşer kalabalığı varmış. Binlerce insan Zeki Müren’i bu tarihi alanda izlemeye gitmiş.

Hayvan dostu, hayat dolu bu adam pek çok sanatçı içinde önemli bir yere sahip. Anılarında sayısız film, şarkı biriktirince bir işletme dükkânı açmak istemiş ve esnaflığa soyunmuş dükkân sadece kendisi ordaysa iş yaptığı için kapatmak zorunda kalmış. Ticaret ona göre değilmiş.

iste-benim-zeki-muren

 

1988 tarihli “Gözlerin Doğuyor Gecelerime” CD’sindeki “Ben Zeki Müren” onun adeta son imzasıymış. “Şarkılara duygu seren, Çilelere göğüs geren, Dertli gönüllere giren, İşte benim Zeki Müren” melodisi kuşaktan kuşağa bilinen şarkıları arasına girmiş.

 

zeki-muren-sergi-yapi-kredi
*İşte Benim Zeki Müren sergisini gezmek isteyenler için Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak 1 Şubat 2015 tarihine kadar gezilebilir. 

Adres: İstiklal Caddesi, No 161 Taksim
Comments

You Might Also Like