Keşfet

Taş Şehir Kapadokya

21 Temmuz 2018

Fotoğrafik şehir Kapadokya… Her yeri tarih, her yaşanmışlık kokan bu şehire gelip büyülenmemek mümkün değil. Biliyorum, bu sıcaklarda pek gidesiniz gelmez ama Kapadokya için her mevsim artık çok güzel! Nasıl mı?


Çöl tadında bir yapısı olan Kapdokya’da artık oteller havuzlu ve son derece şık tasarımlara sahipler bu yüzden yaz aylarında da tercih edilebilecek gezi rotalarından biri oluyor. Ama tabii gideceksiniz ara mevsimleri tercih etmek en doğru tercih olacaktır.

Kapadokya’nın dediğim gibi her yeri tarih ve her yeri görsel yönden fotoğrafik, bu yüzden de gelmişken şehirde muhakkak turistlik bir gezi yapmanızı tavsiye ederim. Burada gezLOebileceğiniz en güzel yerler; Göreme, Ürgüp ve Uçhisar.

Tarihi bir şehir olduğu için antik kalıntılarla şehir mistik bir havaya bürünmüş. Yoldan geçtiğiniz her yerde Peri Bacaları’nı andıran yapılar görmeniz mümkün, buraya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken müzeler ise Göreme Açık Hava Müzesi, Peri Bacaları, Uçhisar Kalesi…

Ben seyahatimde nereleri gezdim; Ihlara Vadisi, Yeraltı Şehri, Hayaller Vadisi, Peri Bacaları, Göreme Açık Hava Müzesi.

kapadokya gezi rotası

Günün ilk rotası Ihlara Vadisi

Ormanlık bir alanda olan ve ortasında su akan ve dünyanın ikinci kanyonu olarak bilinen bu vadide yol boyu gezerek temiz hava alabilir, yolun sonunda yer alan ağaç evlerde gözleme, çay keyfi yapabilirsiniz. Eski çağlardan kalma tarihi bir kalıntıyı gezmek istiyorsanız merdivenlerle çıkılabilen en yüksek noktasında kalan manzarası ile sizi büyüleyecek ve oldukça özel fresklerin yer aldığı kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Burada yer alan kilisenin freskleri oldukça ilgi çekicidir. Özellikle rehber eşliğinde gezerseniz kilisede yer alan fresklerin detaylarını size anlatabilir. Eski çağlarda dönemi anlatırken İsa, Meryem ve havarilerinin  betinlenme şekli her freskte bir hikayeyi saklıyor.

peri bacaları

Peri Bacaları

Görülmeye değer doğal oluşum, Peri Bacaları. Nevşehir Kapadokya’nın en gözde turistik rotalarındandır. Mantara benzeyen bu yapıların üstüne çıkarak şehri izlerken en çok beğeni alacak Instagram fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Tıpkı benim gibi…

Dervent Vadisi

Peri Bacaları gezinizin ardından Avanos’ta yer alan Pembe, Dervent ya da Hayal Vadisi ismini verdikleri (bir diğer adı Develi Vadi’dir.) yerdeki yapıları gözlemleyebilirsiniz. Burada en çok ilginizi tabii ki deveyi andıran kalıntı dikkatinizi çekecektir.

Şehir o kadar mistik ki her yapıya baktığınızda farklı bir karakter gözünüzde canlanıyor, kalıntıların arasında geçtiğinizde bir filmin içinde yer alıyorsunuz. Bu vadiye gün batımı saati gelirseniz, pembeliğini de görebilirsiniz.

 

Ürgüp Seyir Teras

Kapadokya’da her yere gittiğinizde manzarası ile sizi büyüleyecek. Bunlardan ikincisi de Ürgüp Seyir Terası’dır. Burada kumda kahve yapan cafelerle renklendirilmiş. Manzarayı izlerken kahvenizi yudumlayarak Kapadokya’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya geziniz kısa olacaksa ve gezinizde bir tarihi yerde olsun istiyorsanız tavsiyem Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmeniz. Açık bir araziye konumlanan antik kent içinde tarihi kiliseler yer alır. Her kilise içinde de özel freskler yer alır. Burada benim en çok ilgimi çeken kilise Göreme Açık Hava müzesinin dışında yer alan Tokalı Müzesi’dir. Günümüze çok iyi bir şekilde kalan fresklerin canlı mavi rengine ve içerisindeki resimleri oldukça çok seveceksiniz.

Göreme gezinizin ardından tavsiyem O Ağacın Altına gitmeniz ve manzaraya karşı alış veriş ve kahve keyfi yapmanız.

Yeraltı Şehri Müzesi

Kapadokya’nın Kaymaklı bölgesinde yer alan Yer Altı Şehri’nin derinliği sekiz kattır. Eski dönemde konaklama için kullanılan bu yapı içinde gece yarısı kapıları kapatılarak şehir halkının korunması sağlanırmış. Şehir aşağı doğru inen bir yer olduğu için girdiğinizde müzenin sonuna kadar gezmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde müzede çıkabilirsiniz.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya eğlenceli bir şehir gibi gözükmese de gündüz ya da gece farklı şekillerde eğlenebilirsiniz. Öncelikle bir klişe olan Türk Gecesi aktivitesi yapabilirsiniz. Bu tip bir eğlenceyi her yerde yapabilirim diyorsanız. Farklı önerim Zelve Işık Gösterisi; ses ve ışığın Zelve Vadisi’ne yansıtılması ile oluşan bu görsel şölen kaçırılmayacak kadar güzel. Çömlek yapım atölyeleri; evet buraya gelmişken çömlek almanızı tavsiye ederim. Oldukça çeşitli ve görsel anlamda trendi çömlek tasarımları var. Ben özellikle kadeh ve kahvaltılık çömleklere bayıldım. Her biri şaheser.

Yenmeden Dönülmez Yiyecek Kebap!

Kapadokya’ya gelmişken et yemeden dönülmez. Testi Kebabı buranın en meşhur Türk yemeklerinden, etler testi içinde pişirilir ve yenme aşamasına gelindiğinde testi kırılarak yemekler yenir. Bu kebap fiyat olarak yüksek olduğu için bunun yerine Çömlek Kebabı’da tercih edebilirsiniz. Testi Kebabından farkı nedir deseniz; çömlek içinde etler sebze ile pişirilir ve büyük bir çömlekte hazırlanır.

En Güzel Taş Şehir BUçhisar

Gezi boyunca sanırım en sevdiğim bölge Uçhisar oldu. Sokaklarını mağazalarını gezmeleri oldukça keyifli. Özellikle butik otellerine bayıldım diyebilirim.

Bu otellere geldiğinizde “bazı oteller çok güzel” diyeceğinizden eminim. Aklınızın bir köşesinde kalması için benim favori otellerimi paylaşıyorum.  Burada konaklamak isterseniz balonların ulusunu izleyebileceğiniz, havuzunda serinleyebileceğiniz müze otel olan Museum Otel, Göreme’de bulunan taş otel olan Sultan Cave Suites, Uçhisar manzaralı terası ile Rox Cappacocia.

Buraya gelmişken yıllar önce herkesin izlemekten keyif aldığı ve Kapadokya’yı meşhur eden  Asmalı Konak dizinin çekildiği taş evi de gezmenizi tavsiyer ederim.

 

 

Comments

You Might Also Like