Gez, Giyin

Sagalassos Antoninler Çeşmesi

20 Kasım 2014

Antalya’dan merhaba uzun bir Antalya yazısını sizler için yaza sakladım. Şimdilik burada en çok sevdiğim tarihi doku Antoninler Çeşmesi’ni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kazıları hala devam eden bu antik kent eski Roma Döneminden günümüze kalmış bir yapı Sagalassos Antik Kenti içinde yer alan yapı, Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında yapılmış ve Roma İmparatorluğu’nun prestij göstergesi olarak inşa edilmiştir. MS.500 yılında yaşanan depremde yıkılan ve toprak altında kalan Antoninler Çeşmesi şimdi gün yüzüne çıkıyor. İlk baktığınız anda cennet andırır güzellikte olan çeşmenin üzerinde yer alan heykellerin çoğu zevk ve sefa tanrısı Dyonysos’a ait. Afyon mermerleri kullanılarak yapılan tarihi yapı Efes’ten sonra ikinci büyük antik kenttir. Antik kent içinde sadece çeşme bulunmuyor. Kazılar ile bulunan bir şehir, kütüphane ve hamamında kazı çalışmaları hala devam ediyor. Sagalassos neden bu kadar yukarı inşa edilmiş diye soracak olursanız. Dönemin yapısı itibari ile yüksek zemine inşa edildiğini söyliyebiliriz. Savaş dönemine ait antik kentler ne kadar yukarıda olursa o kadar koruma alanında oluyorlar.

Genelikle Antalya Turlarında da gezi programı içinde yer alan bu yapıyı Antalya’ya gelmişken görmenizi tavsiye ederim. İçeri giriş ücretli ama Müze kartınız varsa ücrete tabi tutulmuyorsunuz. Ücreti sandığınız kadar korkutucu bir fiyat değil.

antalya-antoninler-cesmesi antalya-tatil-turu antalya-turu-ets antik-sehir-antalya-sagalassos antalya-antik-kent sagalassos-antoninler-cesmesi-ant

 

Tshirt Miss Selfridge

Boy Friends Jean Dilvin

Spor Ayakkabı/Sneakers Nike Air Max

Gözlük7Sunglasses LCW

Comments

You Might Also Like