Tanış

Şapkalarla konuşan adam Stephen Jones

04 Nisan 2015

stephanjones-sapkalari-su

İngiliz şapka tasarımcısı Stephen Jones, sıradışı çizgisi ile dünyanın sayılı şapka tasarımcılarından… Stephen, 30 yıl içinde sanatsal yaklaşımlar getirdiği şapkaları Vakko Moda Merkezi’nde bundan yıllar evvel, kapsamlı bir sergi ile sergilenmişti. Şapkalarla konuşan, onları şekilden şekille sokan, hatta bazen onlarla dalga geçen bu adam, sayısız ünlü isme özel şapkalar tasarladı. Hadi gelin onu biraz tanıyalım.
Şapka eski çağlardan günümüze kadar aktırılan en görkemli moda oyuncağıdır. Yüzyıllardır varlığını gösteren liderlerin sembolü olan, statü belirleyen çoğu dini inanca göre ibadetin olmazsa olmazı, kahramanlarının maskesi, savaşçıların koruyucusu olarak şekillenen şapkalar, yüzyıllardır varlığını sürdürmüş ve hep bir amaca hizmet etmiştir. Ama bu kültürel sembol olan şapkalar ile en güzel hikayeleri, hep Stephen Jones anlatmıştı.

Central St.Martins’e başlayan moda yolculuğunun ilk evrelerinde aklı giyim sektöründe olan Jones, hayatını 1996 yılında Paris’e gelerek değiştirmiştir. Modanın dahi çocuğu John Galliano ile birlikte Dior’da çalışmaya başlayan Jones, artık giyim de değil farklı bir alan olan şapka tasarımcılığı üzerine yoğunlaşmıştır. Şapkaların eşsiz dünyası, zorlayıcı kalıpları ve daha deneysel oluşundan etkilenen Jones, ailesinin desteğiyle bu alanda çalışmalara başlamıştır. “Çizgi dışı” bir moda anlayışı olan Stephen Jones’un derin hayal gücünün havuzunda özgürlüğünden ödün vermeden tasarımlar yapmaya başlar. Bir yandan Dior moda evi için sıradışı şapkalar tasarlarken kendi için farklı materyaller kullanarak daha özgür şapkalar tasarlar.

Yıllarla birlikte şapka tasarımcılarının dehası olur ve modayı sanatla birleştirir. Bu iki bileşim ile şapkalardan şaheserler oluşturarak sayısız ikona şapka tasarlayan Jones, aynı zamanda onlardan ilham alır. Hem ilham kaynakları hem dostları olan Isabella Blow, Anna Piaggi, Dita Von Teese, Kate Moss şapkalarını takmanın yanı sıra Stephen Jones’a ilham verir . Artık tasarımları ufuk açıcı çizgiyi geldiğinde müzelerde yerini almaya başlar. İlk olarak Eylül 2010’da the MoMu Moda Müzesi Antwerp’te sergilenmeye başlayan ‘Stephen Jones & the Accent of Fashion. Dünya turu kapsamında 2011 yılında ülkemizi ziyarete gelir. Şapkalarının gücüne güvenen Jones, İstanbul’da verdiği bir röportajında; “Şapkalar çok güçlü. Düşünün bir kere; siz şapka devrimi yaşamış bir ülkesiniz. Bu noktadan yola çıkarak, sizin için modernliğin, Batılılaşmanın, özgürlüğün sembolü olmuş. Bu kavramların hepsi bir “şapka” ile anılıyor. Aynı zamanda şapka her zaman gücün sembolü olmuştur. Bu ister bir çiftçinin şapkası olsun, isterse bir kralın” diyerek şapkaların gücünü hayatta kattığı şeyleri dile getirmiştir.

Stephen Jones & the Accent of Fashion sergisi

Benimde gezme fırsatı bulduğum ve yaratıcılığına hayran olduğum kapsamlı sergisinde yaptığı ilginç, yaratıcı ve bazende bilimsel şapkalarının içinde kayboldum.  4 bölümden oluşan sergi serüveni, bilim, rokoko, ihtişam temalarından oluşuyordu. Her şapkanın bir hikayesi olduğu gibi size fısıldadıklarını da duyabiliyorsunuz. Macera teması yerler, kentler, ülkeler ve Jones’un sayısız seyahatlerinden ilhamla ortaya çıkmış.  Bu sergiden benim favorilerimi boar olarak sizlerle paylaşıyorum ama daha fazla fotoğraf  görmek istiyorum derseniz. Rookieicon facebook sayfamı ziyaret ederek bu dehanın gelmiş geçmiş en iyi işlerine bir çırpıda göz atabilirsiniz.

stephanjones-sapkalari stephen-jones1 SONY DSC stephen-jones-hats hat-design-stephenjones

Comments

You Might Also Like