Tanış

Sergi – Bir Çizgi Okyanus

31 Temmuz 2014

pinar-akarsu-dinc-bir-cigi-okyanus-kapak

Bozcaada’nın ikinci sanat evi Rengigül Sanat Galerisi Özcan Hanım konuk evinin yanı sıra sanat galerisinde adada yaşayan sanatçıların işlerini sergiliyor. Bizim gittiğimiz zamanda Pınar Akarsu Tınç’ın eserleri yer alıyordu.

4 Temmuz kadar görücüye açılan sergi  Pınar Akarsu’nun insan portresi işlerinden oluşuyor. Bir çizgi okyanus sanatçının yaşadığı ülkenin insan profilleri üzerine hazırladığı işlerinden oluşuyor. Fransa’ya bağlı küçük bir adada yaşayan sanatçı Haritada nokta kadar görünen bu adanın halkından esinlenmiş.

İnsan tezat. Hem doğanın bir parçası, hem de doğanın düşmanı. İnsan yolcu. Hem doğasından kaçar, hem doğasını arar. İnsan resim. Hem renk ister, hem ışık, hem de gölge. Ama her şeyden önce insan hayal. Hem geçer gider, hem yeniden doğar. Dövme sanatı işte bu tezatların, yolculukların, resimlerin, hayallerin insanla buluşturan sanat. İnsanın sığındığı, kişiliğine, benliğine kazıdığı çizgilerin, renklerin, motiflerin, şekillerin sanatı.
Bir küçük çizgi sergisi insanı o zengin sanatla buluşturuyor. Okyanusya kültüründe, okyanusya insanlarının ciltlerinde yaşayan, okyanusya doğasında yaşayan hayallerle, resimlerle, hikâyelerle buluşturuyor bizleri.
pinar-akarsu-dinc-bir-cigi-okyanus pinar-akarsu

 

 

 

Comments

You Might Also Like