Keşfet

Sıcacık Meze Mekanı Sahrap Pera

01 Şubat 2016

Kendi gibi tatlı mekanı olan Sahrap Soysal’ın Sahrap Pera Restaurantını hala keşfetmediyseniz ve hala lezzetli mezelerini tatmadıysanız. Çok ayıp etmişsiniz.

Taksim’in popüleritesi giderek artan Pera’sında açılalı epey olsa da benim gözümde hale yepyeni bir mekan Sahrap Pera… Engin mutfak bilgisini bir restaurant ile taçlandıran Sahrap Soysal, kendi deneyimleri ile Anadolu mutfağına biraz sofistike katarak biz lezzetseverlere sunuyor. Burada her tattığınız tat, bir yöreyi size anımsatırken damağınızda bıraktığı duygularda aklınızın bir köşesine yazılıyor ve bir daha bir daha gelmek için bahaneler üretmenize neden oluyor.

Bir kere her gün Sahrap Hanım mekanında misafirleri ile kimseyi ayırt etmek sizin ilgileniyor. Tam bir anne şevkatine sahip. Sıcacık gülüşü ile masanızı şenlendiriyor. Mekan dekorasyonu da bu sıcakığı yaratması için ev rahatlığında dizayn edilmiş. iki katı olan ve dışara balkon tadında masaları bulunan Sahrap Pera’nın kapasitesi de çok fazla değil. Yani buraya geldiğinizde rahat rahat sohbet edebilirsiniz. Gürültüden uzak.

Sahrap Pera ile Anadolu Lezzetleri

Menüsüne geldiğimizde gerçekten her şey abartısız leziz. Biz #kizkizagezelim ekibi ile bizim biraz aklımız karıştı. Ne yesek diyerek ortaya mezelerimizi istedik. Erzincan tulumu ile süslü cevizli kör biber salatası, yöresel tereyağı ve karides ile süslenmiş meşhur Beyrut mezesi humus, Antakya’nın meşhur cevizli köftesi, roka püresi ile tatlandırılmış çirozlu tarama mezesi ve çıtır çıtır pişirilmiş pancar cipli levrek marin masamıza geldiğinde her birine aşık olduk. Ardından Ara sıcaklara geçtik. Ege ve Doğu Anadolu yörelerinden tatlara yer verdikleri menülerinde Ege otlu mücver, Sahrap Soysal imzalı sos ile servis edilen kalamar tava, patlıcanlı lemis pidesi favorileriniz arasında yer aldı.

Ana yemeklerde ise geleneksel lezzet iskenderi farklılaştırarak köfte ve kuzu şiş ile servis eden Sahrap Soysal, menüsüne UNESCO tarafından kültürel miras olarak seçilen keşkek yemeğini de eklemeyi unutmuyor. Kuzu tandır, beğendili kebap, ev mantısı, yaprak ciğer, kömür ızgarada Anadolu köfteleri menünün başlıca lezzetlerinden biz ev mantısı, yaprak ciğer  ve kuzu tandır yiyerek bunların lezzetlerinin on numara olduğunu tespit ettik :)

Gecenin sonunda ise Sahrap Soysal’ın her gün ikramı olan siron yemeği ile bitiyor. Memleketi Gümüşhane’ye özel siron yemeğini masa masa gezerek herkese ikram ediyor.


Adres: (Collage Hotel’in altı), Asmalı Mescit, General Yazgan Sk.,  Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 243 1616

Comments

You Might Also Like