Keşfet

Soffa Mutfak Atölyes’inde Aşure Günü

26 Ekim 2015

Lezzetli mi lezzetli aşurenin nasıl yapıldığını geçtiğimiz günlerde mekan.com aracılığı ile tanıştığım Soffa Mutfak Atölyesi’nde öğrendim. Keyifli bir yemek workshop geçirdiğimiz bu etkinlikte neler yaptık.

Bu hafta sonu lezzetli bir kahvaltı ile süslenmiş harika bir etkinliğe katıldım. Mekan.com ekibinin düzenlediği Aşure Günü sayesinde hem Soffa ile hem de Tazedirekt ile tanıştım. Soffa Mutfak Atölyesi açılalı henüz 6-7 ay oluyor. Zevkle tasarlanmış her yeri ahşap süslü bu atölyede Emrah şef önderliğinde dünya mutfakları yemekleri ve aşcılık uzun dönem eğitimleri veriliyor. Kapasitesi küçük olduğundan bu eğitimler birebir size özel oluyor. Biz de malum aşure ayında olduğumuzdan lezzetli bu tatlının yapılışını ve nasıl lezzetli olması gerektiğinin püf noktalarını öğrendik. Çok keyifli bir günün ardından harika dostlar kazandım.

Gelelim Aşure’nin nasıl yapıldığına… Sanıldığı kadar zor bir tatlı çeşidi değil. Hatta oldukça basit.

Aşure Tarifi

Malzeme olarak evde baklagiller ve kuruyemiş ne varsa onunla yapılan bir tatlı çeşidi olsa da bol malzemeli olursa daha bir lezzetli oluyor.

  • 650 gr esmer şeker
  • 2-3 lt su
  • 1 çorba kaşığı pirinç
  • 1 büyük su bardağı haşlanmış nohut, buğday, kuru fasulye,
  • istenildiği kadar ceviz, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, badem, fıstık
  • 1 su bardağı süt
  • nişasta
  • tuz

Aşure Nasıl Yapılır?

Öncelikle kuru kayısı, incirimizi küp küp doğuruyoruz. Ardından ceviz, kuru üzüm ve bademimizle birlikte büyük kaseye alarak sıcak suda hepsini bekletiyoruz. (Bu işlem malzemelerimizin şişmesini sağlayacak). Sonra aşuremizi yapmaya başlıyoruz.

Tencerenize ilk başta 2 litre suyu koyuyoruz. Kaynadıktan sonra bir çorba kaşığı ıslatılmamış pirincimizi atıyoruz ve onun pişmesi için 10-15 dakika bekliyoruz. Ardından nohutu biraz kaynadıktan sonra da buğday ve kuru fasulyemizi atarak pişiriyoruz. Ardından damak tadı oranını yakalamak için bir tutam tuz atıyoruz. 20-25 dakika bekleyerek bakagillerimizin pişmesini sağlıyoruz. Ardından esmer şekerimizi döküyoruz ve kıvama gelmesi ve erimesini bekliyoruz. 6-8 dakika onu beklettikten sonra diğer malzemelerimizi de atıyoruz. Ardından bir çubuk tarçın, birkaç karanfil ve kakulemizi ekliyoruz. Pişirirken su miktarının azalması durumunda yeni takviye yapmanızı tavsiye ederim. Akışkan bir kıvamda olduğundan emin olduğunuzda sütümüze nişastamızı katarak yavaşça aşuremize ekliyoruz. Eklerken muhakkak karıştırıyoruz. Tüm malzemelerimizi ekledikten sonra biraz daha kısık ateşte kaynatıyoruz ve aşuremiz hazır.

Fındık, fıstık, nar gibi malzemelerle süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun :)

Comments

You Might Also Like