Gez

Tatil Rotası Kaş

28 Eylül 2015

Antalya’nın sevimli mi sevimli tatil destinasyonu Kaş rotanızı ben çizdim. En güzel Kaş koyları plajları, lezzetli meyhaneleri ve en önemlisi #kahvaltiaski yapabileceğiniz kahvaltı mekanları ile ekstrem neler yapabilirsiniz? Hepsi bu yazıda sizi bekliyor. Uçak biletiniz hazırsa buyurun.

Küçük ama keyfi bağımlılık yapan Kaş’a tatil planı yapanlar için keyifli plajlar ve lezzet rotaları keşfettik. Bunların bazılarını @kizkizagezelim‘de sizle de paylaştık. Kaş destinasyonları ve yeni keşifler için Instagram’dan Kizkiza Gezelim’i takip etmeyi unutmayın. 

Antalya ilçesine bağlı Kaş, Antalya ile Dalaman arasında kalmaktadır. Bu iki yol ile Kaş’a varabilirsiniz.

İstanbul’dan geliyorsanız tavsiyem önce Dalaman’a uçmanız. Yaklaşık 2 saat süren yolculuğun ardında bir iki saatte sizi araba yolculuğu bekliyor. Bunun için direk otobüsler var ama daha konforlu bir yolculuk geçirmek isterseniz tavsiyem transfer şirketlerini kullanmanız. Ben transferbul.net ile bu yolculuğumu konforlu hale getirdim. Fiyatı oldukça makul.

Bu yolculuğu atlattığınız anda Kaş merkeze varmış oluyorsunuz. Arnavut kaldırımları, sevimli mekanları ile sizi selamlayan Kaş’ın hem denize hem de lezzetine doyacağınız emin olabilirsiniz. Burasının insanlar üzerinde büyülü bir etkisi var. Mesela bir arkadaşım burayı keşfettiğinden beri başka yerler için tatil planı yapmıyor. Bende ona gitmeden bakalım bende büyülenip gelecek miyim diyerek, yola çıktım. Büyülendin mi, diye soracaksanız? Büyü olmasa da  kesinlikle bir daha gelebileceğim tatil yerlerinden oldu.

kaputajplaji-kas-antalya

Kaş Pajları

Kaş’ta önce manzaraya sonra denize aşık olacağınıza eminim. Bende Kaş’a yüksek bir noktadan bakmadan buna emin olamamıştım. Ama Doğa Park’a kahvaltıya gittiğimizde gördüğüm manzara ben büyüledi. Deniz ve dağların yerleşimi, uyumu ve yolların güzelliği ile işte! dedim. Cennet burada hayat bulmuş.

İkinci aşık olma sebebiniz suyun altı olacak. Kaş’ta denize girmek yüzmekten çok öte bir keyif. Su mavinin en açık tonu, biraz turkuaza yakın son derece berrak. Suyun altını net bir şekilde görerek balıklar ve kaplumbağalarla yüzme keyfini tada biliyorsunuz. Buraya gelemeden önce size tavsiyem deniz gözlüğü ve şnorkel almanız. Öğle güzel koyların derinliklerine bakacaksanız ki sudan çıkmak istemeyeceksiniz. Kaş’ta birden fazla plaj ve koy var. Burada tabi uzun bir tatil planı yapsakta hepsine biz gidemedik. Ama siz daha sistemli bir plan çıkarırsanız bütün hepsini görebilirsiniz. Mekreze uzak yakın plajlarından Kaş merkeze yürüme mesafesinde gidebileceğiniz plajları; Küçük Çakıl‘da yer alan Derya Beach ve Çınarlar biraz daha yürümeyi göz alırsanız Büyük Çakıl‘da güzel plajlarından bir merkeze yakın plajı daha var. O da Asmaaltı Cafe & Beach. Burası merkezde yer alan marinayı geçtiğinizde Echo Bar’ın yanında yer alıyor. Yürümenizi 20 dakikaya çıkarırsanız başka bir plajı olan Kaş Marina’da yer alan Kaş Marina Beach‘i de tercih edebilirsiniz.

Blanca Beach / Hidayet’in Koyu

hidayet-koyu

kas-blanca-beach-kokteylKaş merkeze on dakika mesafe uzaklıkta olan Hidayet’in Koyu, Kaş’ın en güzel koylarından biri… Minibüs ile ulaşımın sağlandığı koy içinde Blanca Beach isimli bir tesis yer alıyor. Bu koyun önemli bir özelliği sualtının güzelliği… Derinliği oldukça fazla olan koyun, en altında Kaş’ın önemli yapılarının fotoğrafları ile süslü bir sergi yer var. Çok derine inmeden deniz gözlüğünüz ve şnorkelinizle rahatça sergiye göz atabilirsiniz.

Tesise giriş ücreti alınmıyor. Çimlerde ya da kumsalında havlunuzu sererek keyifli bir gün geçirebilirsiniz ama şezlong ve şemsiye isterseniz ücreti; şezlong 10TL, şemsiye 5TL. Burada ne yenir, ne içilir merak edenler için muhakkak geldiğiniz barmenin özel kokteyllerini içmelisiniz. Eskiden Nuri Beach’de çalışan barmenin görüntüsüne hayran olacağınız gösterişte kokteylleri var. Kahveseverler içinde İtalyan barista leziz affagato yapıyor.


Derya Beach / Küyük Çakıl Plajı

buyukcakil-deryabeach

kas küçük çakıl plajıKaş merkezde konaklayanlar için yürüme mesafesinde yer alan Küçük Çakıl plajı, Kaş’ın en soğuk denizine sahiptir. Kaynak suyu ile deniz suyunun birleşiminden oluşan plaja üç yerden giriş yapılabiliyor. İlki küçük çakıllarla oluşan kumsalından diğer giriş yerleri; Halk PlajıDerya Beach ve Çınarlar Beach‘tendir. Tesisler ağaçlarla süslü, oldukça sessiz ve huzur doludur. Zaten tüm Kaş plajlarında gözlemlediğim müzik sesinin olmamayışıydı. Tatilinizi dinlenmek üzerine kurduysanız bu iki beachi de tercih edebilirsiniz. Benim tercihim Derya Beach oldu. Bu tesisin en meşhur yiyeceği pizzasıdır. Zira Kaş’ta pizza restaurantları oldukça fazla siz de bir pizzaseverseniz burayı es geçmemenizi tavsiye ederim. Pizzası dışında zengin kokteyl menüleri olan Derya Beach’in en meşhur kokteylli Narlı Jack. Bende öneriyle tadına baktım. Viski seviyorsanız eminim bı kokteylle bayılacaksınız. Beachin giriş ücreti yok gibi dursa da bir şeyler yemenize zorlayıcı bir tarafı var. Derya Beach’de günü geçirmek istiyorsanız 25TL‘yi gözden çıkarmanızı istiyorlar.


Limanağzı / Bilal’in Yeri

bilalin-yeri-rookieicon

limanagizi-bilalin-yeriKaş merkezden denize karşı kuş bakışı bir göz atın. Limanağzı’nı göreceksiniz. Merkezde yer alan limandan teknelerle gidilen Limanağzı’nda sadece Bilal’in Yeri yok. Delos Beach, Nuri Beach gibi önemli beachler de yer alıyor. Gittiğinizde şezlong ücreti ödemiyorsunuz. Hatta şezlong tercih etmek istemezseniz loca tarzında bölümleri de yer alıyor. Bu bölümleri tercih etmek isterseniz de sabah erken saati gitmenizi tavsiye ederim. Limanağzı’nda denizin berraklığı oldukça güzel, kokteylinizi, kitabınızı alın kıyıda suda keyif yapın o kadar huzur dolu.

Üst katında restaurantları yer alıyor. Ben burada Bilal’in Yeri’ni tercih ettim. Restaurantı oldukça güzeldi. Kokteyleri başarılı fiyatları da uygun. Limanağzı’na giden tekne ulaşım ücreti gidiş-dönüş 15TL.


Kaputaj Plajı

kas-kaputaj-plaji

Kaş, Kalkan arasında yer alan Kaputaj plajı, Kaş’a yakın Patara’dan sonra ikinci kumsalı olan plajdır. Kaş merkezde yer alan otogardan kalkan minibüslerle gidilen Kaputaj, Kaş’a merkeze araçla yaklaşık yarım saat mesafededir. Bu kadar uzun bir yolculuktan sonrası bu gördüğünüz maviliğe ulaşmak yine çok kolay değildir. Alçak bir konumda olan plaja gidebilmek için gözünüzü korkutan merdivenleri aşmanız gerekiyor. 187 basamak inerek ulaşılan Kaputaj paljının denizinin turkuaz rengi ile oldukça güzeldir. Kumsal plajı olmasına rağmen derinliği oldukça fazladır. Yani iki adım attıktan sonra birden ayağınızı yere basamayabiliyorsunuz. Eğer çok iyi yüzme bilmiyorsanız burası sizin için uygun bir plaj olmayacaktır. Plajın güzel tarafları kadar bir eksisi, öğleden sonra oluşan dalgalarıdır. Hava çok rüzgarlıysa bu plajı tercih etmenizi tavsiye etmem çünkü dalgalar oldukça yükseliyor. Plajın tesisini belediye işletiyor. Lezzet ve fiyatlar gayet uygun, otlu peynirli gözleme ve ev yapımı limonata tercihime 12TL ödedim. İkisi de oldukça lezzetliydi. Kaputaj plajına minübüs ulaşım ücreti gidiş-dönüş 10TL.


Patara Beach

patara-beach

Caretta Caretta’ların yuvalama mekanı olan ve sonsuz bir çölü andıran Patara, Kalkan beldesine yakın, Kaş’a araçla yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Yakınında antik kent kalıntıları bulunan Patara plajının kumsalı 12km uzunluğundadır. Görünüşü Çöl’ü andıran plaja, ben büyülendim. Denizi her mevsim dalgalı olduğundan yüzme keyfi çok mümkün olmuyor. Karadeniz gibi gürbüz dalgalarla savaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Uzun süre vakit geçirmek için uygun olmayan bu plaja 1 saat ayırıp ardından antik kenti gezebilirsiniz. M.Ö 800 yıllarında var olmuş Likya kenti, Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Plajı ve antik kenti gezmek için aracınız yoksa tavsiyem Kaş merkezde yer alan tur şirketlerinden Safari turunu tercih ederek Patara plajına gelebilirsiniz. Turda eğlenceli bir su savaşı yapıp ardından Saklıkent Kanyonu gezip, rafting yaptıktan sonra Patara plajı, antik kenti gezip en son Kaputaj plajında uğrayarak karpuz keyfi yapıyorsunuz. Marmaris’de safari turu yapanlar bu aktiviteyi oldukça sevecektir.


Kaş, Kekova Adası

kekova-turu-kaya-mezarlari

kas-batik-kent-kekovaKaş’a geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerden Batık Kent‘dir. Kaş merkezde birçok turun Kekova’ya düzenlediği gezilele görme şansı yakaladığınız antik kent, Üçağız açıklarında küçük kayalıklardan oluşan bir adadır. Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş kent, Arap istilası yüzünden varlığını uzun süre sürdürememiş ve deprem sonucu sular altında kalmıştır. Burası Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan önemli kalıntıdır. Yüzmek ve dalış yapmak tamamen yasak olan Kekova’da gemiler belli bir hız ile hiç durmadan Yaklaşık 15 dakikalık bir sürede bu tarihi kalıntıları gezer. Batık Kent’i gezmek için camlı teknelerde tercih ediliyor. Ama araştırmalarım sonucu camlı teknelerin pek bir görsel zengiliği yok. Batık Kent aslında suyun altında değil yüzeyde daha fazla tarihi yapı bulunduruyor. Bu sebeple camlı  tekne turu yapsanız da bir şey göremiyor, onu görmek için uğraşırken yüzeyde kalan kalıntıları atlıyorsunuz. Denizin altında kalıntı olamamasının nedenine gelirsek Batık Kent’in su altında kalan tüm kalıntılar deniz korsanları tarafından çalınmış. Bizde eski bir gemi ile gezmektense camsız ama lüks bir tekne ile gezelim dedik. Kekova Turu yapacaklara bir uyarımda iki şekilde gidiş yolu bulunuyor. Biri kara yolu, diğeri de deniz yolu… Biz karayolu yerine deniz yolunu tercih ettik. Son derece keyifli geçti. Sıcak Kaş havasında deniz ile bir yerlere gitmek çok daha güzel. Bir de Kaş için söylenen önemli bir şeyi paylaşmadan da edemeyeceğim. Kaş’ta tekne turu yapan bir daha farklı yerde yaptığı tekne turundan keyif alamaz diyorlar. Bende bu turu yapan biri olarak bu söylemi onaylıyorum. Yemekleri ile turun kapasitesi ile oldukça keyifli geçti bizim için Berkay Tekne ile geçirdiğimiz yolculukta yemekleri oldukça lezzetliydi. Açık büfe mezeleri, ızgara tavuğunu çok beğendim. Ardından meyve servisi ve tur bitimine yakın çay-kek servisi yapıyorlar. Tekne turunun ücreti merak edenler için Eylül ayında gittiğim için 70TL ödedim. Ama sezonuna göre değişkenlik gösterebiliyordur.


Kekova, Kaleköy

kas-kalekoy-karettakas-kalekoy

Kekova turu yapanların rotasında yer alan Kaleköy, saklı kalmış hiç bozulmamış huzurlu bir cennet. Buraya Batık Kent’i gezdikten sonra uğruyorsunuz. Küçük bir adacıktan oluşan Kaleköy, yerleşik halk tarafından işletilen pansiyon, restaurantlarla dolu. Kahvaltı mekanları, dondurmacılar ve köy halkının el işi hazırladıkları kıyafet ve takılarla dolu. Burada bir sürprizde Carettalar… Kaş’ın her denizinde Caretta kaplumbağaların gördüğünü söyleseler de ben bir tek Kaleköy’de  gördüm. Sevmek için yaklaştığımda ürkseler de çok tatlılar. Kaleköy’e geldiğinizde denize girmekten çekinmeyin, doğal dondurma yiyin ve yazmadan yapılan elbise, tuniklerden satın alın. Ama öğle ilk gördüğünüz teyzeden sakın almayın! Biraz gezinin çok daha güzel modeller göreceksiniz. Kaleköy’e gelmişken ismini veren kaleyi de gezebilirsiniz Ben ve arkadaşlarım sıcak olduğu için o yokuşu çıkmaya üşendik. Müze kartınızla giriş yapabiliyorsunuz. Kale dışında bir de antik kalıntısı olarak kaya mezarı bulunmaktadır.

kas-tasbahce-kahvalti

Kaş Kahvaltı Mekanları

Kahvaltı benim aşk ile yaptığım tek öğün diyebilirim. Evde kaldığım müddetçe de lezzetli kahvaltı sofraları hazırlıyorum. Bu kadar aşık olunca insan tatilde de farklı noktalarda kahvaltı etmek istiyor. Bizde günün çoğunu dışarıda kahvaltı ederek geçirdik. Şunu söylemeliyim ki Kaş’ta kahvaltı mekanı bulmak oldukça zor. Çünkü bu hizmeti veren çok az yer var. Ve çoğu güne çok geç başlıyor. Bunlardan benim denediğim mekanları aşağıya sıraladım. Ama yiyemediğim ve aklımın kaldığı mekanlarda oldu. Onları da gidin siz keşfedin ve bu yazının altına yorum olarak fikirlerinizi bırakın lütfen. Kahvaltı için benim merak ettiğim mekanlara gelecek olursak. Sevimli bir bahçesi olan ve sadece Pazar günleri serpme kahvaltı servisi veren Hide Way, ücreti kişi başı 30TL. İkinci Ruhi Bey Meyhane’nin sabah kahvaltısı. Aynı zamanda konaklama imkanı sunan mekanda her sabah erken saatlerde kahvaltı oluyor ve serpme olarak sunuluyor. Ücreti kişi başı 22TL. Kaş merkeze 15 dakika uzaklıkta marina manzaralı Oxygn Pub, burasıda her sabah açık büfe kahvaltı sunuyor. Kokteyllerinin de met-hini duydum.

Bi Lokma

kas-bi-lokma-kahvaltı-mekaniKaş’ta herkesin bildiği mekanlardan biridir Bi Lokma. Her sabah kahvaltı, öğlenleri atıştırmalık akşamları meze ile hizmet veriyor. Serpme kahvaltısında yok yok… Oldukça zengin içeriği olan kahvaltısı Kaş’ın organik ürünleri ile süslenmiş. Buranın bir meşhur lezzeti de Anne Böreği; mantarlı ve kıymalı olarak hazırladıkları börekleri öğlen açıkanlara ya da kalabalık kahvaltıya gelenler için tavsiye ederim. Büyük bir porsiyon olarak geliyor. Tadıda gayet lezzetli. Kahvaltının kişi başı fiyatı 22TL.


Taş Bahçetasbahce-kahvalti

Kaş’ta gezerken keşfettiğim Taş Bahçe’yi tatlı bir hanım işletiyor. O kadar keyifli bir dekoru var ki biz önce mekana sonra kahvaltısına vurulduk. İçinde yok yok. Kendilerine özel bir sunumla sergiliyorlar. Kaş’ta erkenden kahvaltı edebileceğiniz ikinci mekanlardan sabah 08:00’de servis başlıyor. Fotoğraftan da anlaşıldığı gibi diyecek bir kelime yok. Gidin ve yiyin. Kahvaltının kişi başı fiyatı 22TL.


Mola Cafe

molacafe-kas-krep

Tatilinizde tur programı yaptığınızda hızlı bir şeyler atıştırmanız gerekecek. Zira bu programlar için saat 09:45’de belirttikleri alanda olmanız gerekiyor. Böyle bir zamanda leziz bir kahvaltı masasını bırakmak zor olacağından hızlı ama son derece lezzetli kahvaltı önerim Mola Cafe’nin meşhur krepi… Otlu peynirli ve mantarlı yaptıkları bu leziz krepbin yanına ev yapımı buz gibi limonata da söylediniz mi misss… Ardından bir çay ile keyfinizi tamamlayabilirsiniz. Bu bahsettiğim lezzetlerin tüm fiyatı krep limonata ve çay 22TL.


Doğa Park

doga-park-kas-kahvalti

dogapark-kasKaş merkeze uzak olan ve Yeniköy’de yer alan Doğa Park, köy tadında bir bahçede kahvaltı keyfi sunuyor. Sadece özel araçla ulaşımın sağlandığı Doğa Park’a gitmek isterseniz sizi araçla gelip alıyorlar. Ben, bir arkadaşımın tavsiyesi ile bir günümü buraya ayırdım. Araçsız geldiğim için beni merkezden gelip aldılar. İşte bu yolculukta Kaş’ın o güzelliğinin farkına vardım. Alabildiğine deniz ve doğa sizi içine çekerek büyülüyor. Giderken gözünüz hep Kaş’ın o eşsiz manzarasında olsun. Bu harika yolculuktan sonra kahvaltı mekanına vardığınızda sizi ahşap çardaklarda yer sofrası karşılıyor. Her yer yeşil ve kahverengi… Kahvaltı içinde yer alan her şeyde organik. Zeytini, peyniri reçeli hepsinin tadı damağımda kaldı. Hele o tahin-pekmez ikilisi… Çay servisi çok otantik, özel bir demlikle size özel çardağınıza getiriliyor. Kahvaltınızı yaptıktan sonra ayaklarınızı uzatarak çay keyfi yapmadan gitmeyin derim. Doğanın ve sessizliği dinleyin. Kahvaltının kişi başı fiyatı 17TL.


Kaş’da Nasıl Aktiviteler Yapılır?

Kaş küçük bir tatil yeri olsa da aktivite yapmayı sevenler için uğrak tatil yerlerinden. Burada uzun bir tatil planı yaptıysanız emin olun hiç sıkılmayacaksınız. Kaş’da muhakkak yapmanız gereken aktiviteler; yamaç paraşütü, sualtı dalışı, kano gezisi, rafting ve safari turu.

Sualtı Sporu, Dalış

kas-sualtidalisKaş, denizin cam gibi rengi ile en iyi dalış noktalarından biridir. İlk kez dalış yapacaksanız burayı tavsiye ederim. Aşık olup sualtı dalışı için kendinizi geliştirmek isteyeceksiniz. Limanağzı’nda yapılan dalışlarda hiç tecrübeniz yoksa deneme dalışı yapıyorsunuz. Birebir sizinle birlikte dalan hocalar eşliğinde gerçekleştiriliyor. İlk öncesinde suyun altında oluşacak problemler hakkında sizi bilgilendiriyorlar, ardından bireysel şekilde dalış ekipmanlarınızı giyiyorsanız ve hocanızın yardımıyla 7mt kadar yaklaşık 25 dakika sualtının keyfini çıkarıyorsunuz. Benim ilk dalışımdı ve daha önce hiç tecrübem olmamasına rağmen 6.8mt kadar indim. Suyun altında balıklar ve kaplumbağalar sizi bekliyor. İnanılmaz keyif olacağınız bir etkinlik. Sualtı dalışı yapacakları için uyarım. Dalmak için yüzme bilip bilmemenizin bir önemi yok. Yani ben yüzmeyi bilmiyorum dalış yapamam demeyin ve bu zevkten mahrum kalmayın.


Safari Turu – Rafting

safarituru-saklıkent-kanyon-fethiyeKaş’da ikinci eğlenceli aktivite safari turu. Jeeplerle su savaşı yapılarak eğlenceli bir yolculuk yapılan turun kapsamı tabi ki sadece su savaşı değil. Kaş merkezden uzaklaşarak Fethiye’ye doğru çıktığınız yolculukta jeepler arası birbirinizi ıslatarak Saklıkent Kanyonu’na geliyorsunuz. Antalya ile Muğla’yı birbirinde ayıran kanyon dünyanın ikinci büyük kanyonu unvanına sahip. Bey Dağları’ndan gelen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Buz gibi kaynak suyunu halat yardımıyla aştıktan sonra eşi benzerine az rastlanır bu doğa olayı güzelliği yürüyerek gezme şansı yakalıyorsunuz. Her mevsime göre akıntının hızı, sıcaklığı ve yükseliği değişiyor. Uzunluğu 18km, yüksekliği 200m olan kanyonun en dar yeri 2 metreye kadar düşer. Saklıkent Kanyonu’nu gezdikten sonra burada rafting yapabiliyorsunuz. Simit şeklinde tekli olarak yapılan rafting biraz kürek tecrübeniz varsa zevkli olabilir. Ama grupça yapılan raftingin keyfini vermiyor. Safari turundan ekstra isteyenlerin yaptığı raftingin ücreti 40TL.  Bu  kadar yorucu iki aktivitenin arasına bir yemek molası ekliyor tur şirketi. Kanyonun buz gibi sularının her yerden aktığı tesislerinde nefis bir balık keyfi yaptıktan sonra hamaklarının tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Rafting sonrası yolculuğunuz bitmiyor. Çölü anımsatan Patara Plajı ile Kaputaj Plajı’na sizi götürerek 1 saatlik yüzme molaları veriyorlar. Biz safari turumuzu ve sualtıdalış aktivitemizi Latebreaks Travel’dan aldık. Gayet memnun kaldık. Güvenle tercih edebilirsiniz.


Yamaç Paraşütü

kas-yamac-parasutu

Yamaç Paraşütü’nü ben bu tatilimde yapamadım. Kaş’a gelmek için bir sebep bırakmak lazım değil mi? Ama araştırmalarım ve öğrendiklerim kadarı ile yamaç paraşütü yapmak için en güzel noktalardan biri Kaş ve en önemlisi de en güvenli bölgelerden biri… Burada yamaç paraşütü yaparken ölen hiç olmamış. İki şirket bu uçuşları gerçekleştiriyor. Bunlardan biri Fly Lycia Paragliding. Yamaç Paraşütü’nün fiyatı burada biraz pahalı, yaklaşık 230TL. Bu aktiviteyi yapmak istiyorsanız bütçenizi tatil öncesi ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kaş Akşam Yemeği Mekanları

Kaş’ı biraz tanıdıktan sonra yemek yiyecek pek çok yer bulabilirsiniz. Lezzet konusunda bir Bozcaada keyfi vermese de leziz mekanlar da yok denemez. Bazı denemelerim tabi başarısız da oldu. Olsun, keşfederken her zaman güzel şeylerle karşılaşacak değiliz değil mi?

Zaika Ocakbaşı

kas-zaika-ocakbasiKaş’da Hi Jazz yakınlarında yer alan Zaika, Kaş’da hem ocakbaşı hem de meyhane olan mekanlarından biri. Oldukça ferah ve keyifli bir bahçesi bulunuyor. Meze menüleri son derece değişik isimlerden oluşuyor. Benim burada deneyimle fırsatı bulduğum; Mütebbel (Lübnan usulü tahinli köz patlıcan), Kereviz cacığı, Tabule salata, yağlı kivte, etlerden Zaikas oldu. Başlangıç olarak tereyağ sunumlarına ise ayrıca bayıldım. Tere yağını otlu, acılı ve peynirli olarak üç çeşitte ortaya sunuyorlar. Mezenin yanında rakısız olmaz diyenlere müjde, kadeh alacaksanız. Yeni Rakı dışında, Efe ve Tekirdağ rakılarını kadehte veriyorlar. 


Piraye Meyhane

kas-piraye-meyhaneMeze seven biri olarak Kaş’da ikinci beğendiğim mekan Piraye oldu. Teras bir mekan olan Piraye‘nin atmosferi son derece salaş… Öğle lüks zaten Kaş gibi bir yerden beklemek ayıp olur. Mekanın yemeklerinden sonra en çok hoşuma giden yanı projeksiyon ile eski Türk filmi yayınları yapmaları oldu. Yılların eskimeyen Yeşilçam’ı burada hala ayakta. Mezelerinin yemeklerinin lezzeti tartışılmaz derecede güzel. Kesinlikle çok aç gelmenizi tavsiye ederim. Bazı günler burada canlı müzik keyfi yapılıyor. Bizim gittiğimiz gün yoktu. Ama o kadar şanslıydık ki Piraye konuklarından biri Ud’u ile gelmişti. Yunan, Türk müzikleri ile keyifli bir akşamı bizlere geçirti. Umarım gittiğinizde siz de denk gelirsiniz. Burası da Zaika gibi kadeh rakıda marka ayırmıyor. Efe, Tekirdağ Altın serisi dahil hepsini şişe masaya istemeden içebiliyorsunuz.


Nereid Meyhanesi

nereid-meyhanesi-kas

Kaş’ın meyhanelerinin sıralandığı sokağında kalan Nereid’i mavi kayıktan tanıyabilirsiniz. Kaş’a gelen herkesin bir fotoğrafı vardır onunla. Benimde not aldığım bir mekan olması dolasıyla bir günde burada meze keyfi yaptım. Fil gibi içiyoruz sloganı, kasa kısmında Kaş duvar yazıları ile oldukça keyifli bir mekan. Müzikler ise kesinlikle bir meyhaneye yakışacak tarzda… Meze seçim bölümüne geldiğinizde göreceğiniz manzarada biraz aklınız karıştırabilir, son derece zengin çeşitte mezeleri var. Ben seçim yaparken oldukça zorlandım. Burada benim deneyimlediğim lezzetler; Girit köftesi, saganaki, simit, portakallı ahtapot, acı severler için atom, portakallı kereviz, semizotu salata ve meşhur Romlu levreğini denedim. Levrek’i pişirirken beni şansıma kurutmuşlardı. Siz denemek isterseniz uyarmayı ihmal etmeyin.


Sumanu Şarap Evi

kas-sumahan-restaurant

Hem şarap evi hem restaurant olan Sumanu, lezzetli meyve şarapları ile ünlü bir mekan. Bende şarap aşığı biri olarak tadına bakmak için bir akşamı buraya ayırdım. Yemek için iki meze ve buraya özel midyeli pilav söyledim. Yanında da nar şarabı… Sunumları çok güzel ve bahçesi oldukça keyifli… Lezzet konusuna gelirsek çok başarılı bulmadım. Tavsiyem yemek yemeğe değil, hafif atıştırmak ve lezzetli şarap içmek için bir yemek sonrası deneyime gelmeniz. Burada özel ev yapımı şaraplarını içtikten sonra alıp eve götürmek isteyeceksiniz ama ne yazık ki böyle bir hizmet vermiyorlar. Yani Kaş’a gelmek için yeni bir sebebiniz oldu.


Bella Vita

ks-pizza-bella-vita-cinarlar

Kaş’a gelenlerin belki dikkatini çekmiştir. Burada meyhanenin yanı sıra çok fazla Pizza restaurantı var. Yani Kaş’a gelip pizza yemeden döneni dövüyorlar diyebiliriz. Gözüme takılmışken bende bir İtalyan pizzası yiyeyim dedim. Bunun için Kaş merkezde balkonu ve ismi ile gözüme çarpan Bella Vita’yı tercih ettim. Mekanın sahibi gerçek bir İtalyan olmasından dolayı memnuniyetle pizza siparişi verdim. Arkadaşlarımla iki pizza denemek istedik biri şarküteri ürünlü diğeri sebze ve peynir ağırlıklı… Hamurunun inceliği ve lezzeti çok güzeldi. Malzemeleri bol ve büyüklüğü 2 kişi rahatlıkla doyuracak türden. Benim damağımda tadı kalan sebzeli olan oldu. Enginar soslu sebzeli pizzasını kesinlikle denemelisiniz.  Bella Vita dışında aklımda kalan mekan Çınarlar Pizza oldu. Bir daha ki Kaş tatilimde orada da bir pizza deneyeceğim. Bir de pizzası ile meşhur Derya Beach var. Onu da es geçmeyin ve kıyas yapmak için tadım yapın.


Voyn Restaurant

voyn-restaurant-kasKaş’da akşam yemeği saati yedi buçuk dedimi başlıyor. Ben biraz odada pinekleyeyim dediniz mi, meyhanelerde mezeler bitiyor. Bir akşam öğle yorgunlukla geç yemeğe çıktım. İşte tam aç kalacağız dediğimizde Voyn keşfettik. 00:00 kadar aşçı yerinde olunca sevinçle yemek söyledik. Burası meyhaneden çok İtalyan mutfağı ve dünya mutfağı ağırlıklı bir menüye sahip. Makarnaları ev yapımı… Biz de ortaya bir makarna bir salata söyledik ve yanında tavsiye ile sangria istedik. Voyn atmosferi son derece keyifli olunca gecemizde şenlendi. Bir gün  meze, balık yemek istemezseniz keyifle Voyn’ü tercih edebilirsiniz.

Sabahları kahvaltı da olduğunu söylediler ama siz gene bir gün öncesi bir sorun derim. Sabahları bu tarz resturantlarda hayat belirtileri pek olmuyor.


Üzüm Kızı Meyhane

uzum-kizi-kas-meyhaneKaş’ta restaurant araştırmalarımda her yerde methini duyduğum Üzüm Kızı’na ilk akşam tercih ettim. Açık alanda deniz manzaralı bir meyhane olan Üzüm Kızı, bizim tercih ettiğimiz saatte pek keyifli değidi. Nedeni gün batımı sonrası olunca çok karanlık olduğundan hiç denizi göremedik. Bu yüzden manzaranın tadını çıkarmak için gün batımı saatleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Mezeler konusunda da lezzeti ortalama buldum. Burada çok meze tercihinde bulunmadık. Ama leblebili kuru cacık mezelerini çok sevdim. Kendilerine özgü olduğu için her masada ikram olarak geliyor. Eylül ayı balık mevsimi olunca garsonumuzun yardımıyla ortaya balık söyledik. Kaş’ta yediğim en lezzetli balıktı. Ama her meyhanede bu lezzeti bulabilirsiniz, neticede denizden çıkan bir canlı. Ama mekan çalışanlarının ilgi ve alakaları oldukça iyiydi. Kaş’ta bu yönden tıpkı Bozcaada gibi.


Kaş’ım Restaurant

kasim-restaurant-ev-yemegiHer gün meyhane, pizza derken ev yemeği özlediğimi fark ederek kendimi Kaş’ım Restaurant’a buldum. Burası akşam altıdan sonra ya da öğlen yemeği için gelebileceğiniz küçük güzel bir yer. Yemekleri lezzetli arka balkonda gün batımını izlemesi de mekanın bonusu. Tam yeri neresi merak edenlere Dejavu ve Ayı’nın arasında kalıyor. Gün batımına karşı kurufasulye, patlıcan ya da ne isterseniz yiyebiliyorsunuz. Günlük olarak yemekleri değişiyor.

 

Kaş’ın tatlı kahve mekanları

kasda-kahve-nerede-icilir

Kahve içmek bir tutkuysa fizanda bile kokusunu alır, yollara düşerim diyerek. Kaş’ta da  kahve kokusu arıyışına girdim. Burada çok tatlı kahve mekanları bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekicisi; ben,m için Kaş Türk Kahvecisi oldu. Mekanın küçük ahşap masaları, sanki ara sokaktan gel bana diye sesleniyor. Oturduğumda ilk menü tasarımına aşık oluyorum. Üstünde “mutluluğun kokusu burnunuzdan ayrılmasın” yazıyor. Kahve aromaları da oldukça ilginç. Kaş’a gelmişken bir kahve molası için oturmalısınız muhakkak. Benim en çok sevdiğim Bademli Türk Kahvesi ile Aloha oldu. Kaş Kahveci’sinin yanı sıra Dedikodu Coffee House var. Sabah kahve, akşam kokteyl ya da her saat ikisini de içebilirsiniz. Bir de Noel Baba Cafe’de soğuk kahve içmek için uğrayabileceğiniz mekanlardan.
buzlubadem-kas-merkez

Kaş sokaklarında gezerken sıcaktan bayılmamak için Buzlu Badem almayı ihmal etmeyin. Burada buzlu bademsiz gün geçmez. Bir de el ile dövülerek hazırlanan Tava Dondurması yemeden Kaş’tan dönmeyin. Sadece Antalya’da yetişen Kaktüs meyvesinden de bulursanız bir tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Kaş’ta Hediyelik Ne Alınır?

kas-hediyelik-sandalet-elyapimi kas-alisveris-hal-kilim kas-hediye-hamam-kiyafeti

Kaş’ın dik bir yokuşunda oldukça cici mağazalar,antikacılar ve takı, aksesuar dükkanları yer alıyor. Buraya geldiğinizde muhakkak birden fazla kere önünden geçiyorsunuz. Benim aklımda kalan Bodrum sandaletleri ve el yapımı sandaletlerine bayıldığım dükkan oldu. Çok güzel modeller var.  Bir de sokak tezgahların olduğu caddede yer alan cam takı dükkanı… Akşamları tezgahını usta cama şekil veriyor. Hediyelik için bir de burada hamam ve halı aksesuar dükkanları çok revaçta. Bunun nedeni turistlerin ilgisini çektiğinden diye düşünüyorum. Onun dışında beyaz şile bezi bluz ve elbiseler birçok dükkanda farklı model tasarımlarıyla sunuluyor.

kas-hediyeli-magnet

Kaş’tan eve hatıra bir şeyler götürmek isterseniz metal tasarımlı mağnetlerden baykuş ya da dalış yapan robotu almalısınız. Kaş’ta yaşan bir sanatçı yapıyor bunları. Her sene tüm dükkanlara veriyor. Yani tam Kaş’a özgü…  Tasarımcı Kaş, İstanbul ve Beşiktaş aşığı. Fiyatları 5,10 ce 15TL olarak değişiyor.

Kaş Gece Hayatı

kas-gece-hayati-kalimera

Kaş’ın en sevdiğim tarafı eğlenceli gece hayatı olması oldu. Hem meyhane kültürü olan hem de eğlenmeyi bilen bir tatil yeri bulmanın keyfi ile her gece mekanlarını keşfe çıktım. Eylül ayının azizliği gece hayatını pek renksiz hale getirmemiş. Gece yarısı olduğunda burada eğlenmek için az ama öz mekanlar meyhanelerin yerini alıyor. Kaş’ta gece 12’den sonra eğlence mekan ve barları hangileri merak edenlere; Mavi Bar, No 11, Echo Bar, Dejavu, Fırt, Queen Bar, Hi Jazz, Kalimera ve Red Point’i söyleyebilirim.

kas-no11-gece-mekani (2)Burada ben en hareketli iki mekan gördüm. Biri No 11, diğeri Hi Jazz. No 11 Cuma ve Cumartesi günleri Türkçe 80’ler 90’lar çalıyor. Son derecede kalabalık olduğundan insanlar sokağa taşıyor. Hi Jazz’da her akşam canlı performans oluyor. Kaş’ın caz müzisyeni Elif, her gece pop, jaz karışık şarkılar söylüyor. Echo Bar ise buranın en ünlüsü… İstanbul’dan gelen sanatçılar genelde burada sahne alıyor. Bazı akşamlar da soul, jaz canlı performanslar oluyor. Dejavu ise daha çok kokteyl ve birayı manzaraya karşı oturarak içme keyfi yapanların tercih ettiği mekan, Queen Bar Kaş’ın gece kulübü müziği yapan tek mekanı benim favorim burası oldu. Fırt’da Kaş yerlisinin tercih ettiği mekanlardan canlı performans burada da oluyor. Mavi Bar Kaş’da renkli sandalyelerinden dolayı en bilindik gece mekanlarında ama o da daha çok otur iç, muhabbet et mekanı pek bir eğlencesi yok. Buralarda eğlencenin saatine sınır konulmuş. 03:00’den sonra müzik sesi kapanıyor. Gece sizin için bitmediyse soluğu Red Point’de alın derim, Türkçe, yabancı şarkılarla gece, eğlence mekanın içinde devam ediyor. 

Kaş için son olarak diyebileceğim şey gözünüzü korkutacak derece pahalı bir tatil yeri değil. Bu nedenle rahatlıkla Kaş planı yapabilirsiniz. Eğer Kaş aşıkları bu yazıyı okuduysanız sizin önerilerinizi de merak ediyorum. Lütfen yazının altına yorum bırakarak sevdiğiniz mekan ve plajları paylaşın.

Comments

You Might Also Like